Тренуємо увагу

Дуже важливо привчити дитину бути уважною, тому що вона не зможе зосередитись на поясненні вчителя, на розв’язуванні задачі. Рівень розвитку уваги багато в чому визначає успішність навчання дитини у школі.

До початку навчання у школі поступово формується довільна увага. Вона розвивається досить інтенсивно, якщо дитині допомагають дорослі. Розвиток довільної уваги тісно пов'язаний із розвитком відповідальності, що передбачає ретельне виконання будь – якого завдання – як цікавого, так і не дуже.

Довільна увага розвивається поступово, в міру формування окремих її властивостей, таких як обсяг, концентрація, розподіл і переключення, стійкість.

Обсяг уваги визначається кількістю однорідних предметів, які охоплює свідомість дитини.

Концентрація уваги – інтенсивність зосередженості на одному чи кількох об’єктах.

Розподіл уваги – можливість концентруватися не на одному, а на двох або більшій кількості різних об’єктів. Це дає змогу одночасно здійснювати кілька дій і стежити за кількома незалежними процесами, не втрачаючи жодного з поля зору.

Переключення уваги означає можливість свідомого й осмисленого переміщення уваги з одного об’єкта на інший. Здатність до переключення уваги – це вміння швидко орієнтуватися в ситуації та переходити від однієї діяльності до іншої. «Незібраність» - це погана здатність до переключення уваги.

У школі багато розсіяних дітей, і це дуже сильно шкодить їм у навчанні. Неуважність виявляється по – різному: у нерозрізненні суттєвого і другорядного в завданнях, у нездатності концентруватися на їх виконанні і т.д. Помилки «через неуважність бувають дуже образливими» і часто засмучують здібних, але незібраних дітей.

Увага характеризує й особистість дитини в цілому, її здатність планувати, передбачати результати, уникати помилок, вона відображає характер і темперамент дитини.

Ігри та вправи з розвитку уваги, необхідні для успішного навчання у школі

Гра «Знайди помилки?»

Гра для тренування спостережливості

Дорослий заздалегідь готує картинку з 5-6 неточностями. Наприклад, зображені діти, які граються на подвір’ї  взимку, а поряд – дерево з листям, квіти, хлопчик у сандалях, дівчинка з кошиком грибів тощо.. Ускладнити завдання можна тим, що збільшити кількість помилок і зробити їх не такими помітними.

Гра «Веселе триборство»

Гра для тренування переключення уваги

Виберіть три види завдань. Наприклад: конструювання будиночка з кубиків, малювання якоїсь тварини і проказування лічилки або скоромовочки. Кожне завдання треба виконувати дуже швидко і точно.

Гра «Цифри»

Гра на розвиток концентрації та здатності до переключення уваги, зосередженість

У таблиці в хаотичному порядку розміщений набір цифр від 1 до 10.

Завдання 1: послідовно знайти і назвати цифри у порядку зростання.

Завдання 2: послідовно знайти і назвати цифри у порідку спадання.