Зимові морози

Лікарі застерігають

Стовпчик термометра падає нижче і нижче, вплив  низьких температур становить небезпеку для людини. Навіть в мінус двадцять по вулиці пересуваєшся тільки короткими перебіжками.

Взимку виходити на вулицю краще після щільного сніданку, що включає гарячі страви. Це необхідно, інакше вашому організму доведеться витрачати на обігрів власну енергію. Якщо поїсти не вдається, то випийте хоча б гарячий чай або каву.

Будьте обережні при вживанні медикаментів. Особливо це відноситься до засобів, що знижує кров'яний тиск, і антидепресантів. Деякі з них знижують температуру тіла, а гіпотермія у поєднанні з морозною погодою можуть призвести до переохолодження.

Будьте уважні до одягу!

Зимовий одяг повиний бути щільним, легким і, по можливості, багатошаровим (це необхідно для створення повітряного прошарку, що утримує тепло).

Згідно прислів'ї, ноги бажано тримати в теплі.  Взуття не повинне стискати ногу. Вовняні шкарпетки не завадять. По суті, зігрівають зовсім не шкарпетки, а тепло нашого тіла, якому шкарпетки не дають "зникнути".

Як поводити себе під час морозу

Не прикривай надовго на морозі ніс і рот вовняним шарфом!

Часто батьки на морозному повітрі прикривають дітям ніс і рот вовняним шарфом. При цьому пара, що видихається дитиною, просочує шарф і під впливом морозного повітря перетворюється на крижану кірку.

Повітря, яким тепер дихає дитина через охолоджений шарф, стає ще морознішим, і носоглотка не встигає його нагріти до потрібної температури. У результаті дитина захворює на застуду, ангіну або й іще гірше - на запалення легенів.

Не дихай ротом на морозі!

Для того, щоб комфортно дихати носом на морозі, перед виходом надвір прочисти ніс. Вдихуване через ніс холодне повітря нагріється й не принесе шкоди, а повітря, що проходить через рот, мине "природну грубку", проникне всередину й може призвести до ангіни. Тому носові ходи обов'язково мають бути вільними.

Не надягай кілька пар теплих шкарпеток у мороз!

По-перше, у здавлених кінцівках порушується кровообіг. По-друге, зникає повітряна подушка, яка є бар'єром для холоду. І ноги замерзають швидше й сильніше, ніж в одній парі шкарпеток, але не стиснуті з усіх боків.

Не можна "відливати" прилиплий на морозі до металевих предметів язик гарячою водою!

Так ти заробиш собі опік язика. Адже відомо, що температура замерзання і плавлення води - 0 градусів. Тобто досить полити прилиплу шкіру водою кімнатної температури, щоб вона "відлипла" від металу.

Обмороження

Загалом, у морозну погоду краще не виходити з дому, але якщо це неможливо, вдягайтеся тепліше і пам’ятайте, що вам загрожує обмороження.

Найбільш схильні до обмороження - відкриті частини тіла - щоки, ніс і вуха.

Обмороження I ступеня є найлегшим. Уражена ділянка шкіри спочатку блідне, а після зігрівання стає червонуватою. Іноді вона може бути навіть багряно-червоною і набрякає. Після цього виникає свербіж і больові відчуття.

Обмороження II ступеня - це наслідок більш тривалого впливу холоду.

Найхарактернішим симптомом є поява в перші дні бульбашок, які заповнені прозорою рідиною.

При обмороженні III ступеня спочатку з'являються пухирі, наповнені кров'яним вмістом, утворюються грануляції і рубці.

У таких випадках необхідно припинити вплив холоду, зігрівши потерпілого в теплому приміщенні. Зняти з нього одяг та взуття. У важких випадках необхідно викликати лікаря.

Особливо слід пам’ятати - не можна обігрівати пошкоджені ділянки над вогнем, за допомогою грілки або гарячої води та втирати масла, жир або спирт при глибокому обмороженні.

Не перевтомлюйтесь. Адже втомлена людина швидше піддається переохолодженню. Як правило, люди, відчувши, що починають замерзати, рухаються дуже активно. Але це також не зовсім розумно, тому що енергія використовується дуже швидко, а сили треба поновлювати. Отож ворушіться, але не надто інтенсивно.

Якщо уникнути обмороження не вдалося, не варто думати, що воно мине саме по собі. Як тільки з'являться його симптоми — воскові плями та оніміння шкіри, негайно перейдіть у тепле приміщення. Перша допомога при переохолодженні нескладна — зігрійтеся, посидьте у теплому приміщенні кілька годин, поїжте. У разі обмороження слід негайно звернутися до лікаря. У крайньому випадку, треба перевдягнутися: зняти мокрий одяг і загорнутися в теплі простирадла та ковдри. Не можна чіпати обморожені ділянки тіла. Ні в якому разі не можна зігрівати уражені тканини тіла гарячою водою, або біля гарячих батарей, тому що це може призвести до значного поглиблення ураження.